Wzmocnienie bioasekuracji - ptasia grypa
Od stycznia 2023 roku wykryto już kilkadziesiąt ognisk ptasiej grypy. Choroba atakuje stada indyków, kaczki, kury mięsne a także drób przyzagrodowy. W związku z tym, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa, wzmacniamy działania bioasekuracyjne na fermach naszych hodowców oraz w wytwórniach De Heus.
Oznacza to, że:
- trasy są tak planowane, aby nie łączyć dostaw, gdy klienci znajdują się w strefie;
- paszowozy, powracające z terenów zagrożonych rozprzestrzenianiem się grypy ptaków, poddawane są myciu i zewnętrznej dezynfekcji w przystosowanej do tego myjni,
- prowadzona jest dezynfekcja pojazdów oraz stosowane są środki ochrony osobistej przez kierowców (jednorazowa odzież ochronna – kombinezon, ochraniacze na buty, rękawice – zostawiana przez kierowcę na fermie po rozładunku),
- pracownicy De Heus nie pojawiają się w gospodarstwach, w których wykryto ogniska ptasiej grypy,
- we wszystkich ciągach komunikacyjnych w wytwórniach pasz stosowane są bramy dezynfekcyjne lub maty/wanny.
Wsłuchując się w oczekiwania hodowców, także dla klientów z obszarów wolnych od ptasiej grypy będą udostępniane – na Państwa życzenie - płatne pakiety bioasekuracyjne (środki ochrony osobistej dla kierowców, dezynfekcja pojazdów). Chęć skorzystania z opcji pakietu bioasekuracyjnego hodowca powinien zgłosić w zamówieniu.
Wszystkie powyższe czynności realizowane są obowiązkowo na terenach, na których występują ogniska ptasiej grypy.
By chronić ptaki przed wirusem kluczowe jest wzmocnienia bioasekuracji w stadach drobiu. Tylko stosowanie zasad higieny oraz współpraca pozwoli nam ograniczyć rozprzestrzenianie się ptasiej grypy.
Ważne, by m.in. stosować maty i środki dezynfekcyjne, stosować odzież ochronną, przechowywać pasze w miejscach zamkniętych, regularnie czyścić silosy paszowe.
Warto pamiętać, że przestrzeganie zasad bioasekuracji pomaga także np. w uniknięciu salmonelli. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule "Bioasekuracja na fermach drobiu".