Rola włókna dla loch prośnych

26 kwietnia 2017
-
2 minuty

Włókno pozytywnie wpływa na lochy – uspokaja je, zmniejsza występowanie kulawizn i zwiększa pobranie paszy w czasie laktacji. Jednocześnie umożliwia kontrolowanie suchości podłoża i jest tanim źródłem energii. Dlatego warto zadbać o prawidłowy poziom włókna w paszy.

Jedną w ważnych zalet włókna jest możliwość kontroli suchości podłoża w kojcach loch utrzymywanych grupowo.

Zbyt śliskie podłoże zwiększa ryzyko urazów w sektorze loch prośnych. Dlatego kontrola struktury odchodów jest niezbędna. Na jakość kału wpływa receptura paszy i sposób jej dawkowania. Ważna jest nie tylko ilość włókna, ale też jego źródło, czyli rodzaj surowców. Warto pamiętać, że od momentu przejścia na porodówkę i zmiany paszy przed wyproszeniem kał powinien być zdecydowanie luźniejszy, co pozwoli unikać problemów z zapaleniami.

Wykres poniżej pokazuje, w jaki sposób na strukturę odchodów wpływają wybrane surowce. Przykładowo wysłodki powodują luźniejszy i bardziej mokry kał, a słonecznik – twardszy, mniej wilgotny.

Jakie jeszcze zalety ma włókno?

  • dieta z odpowiednio wysokim poziomem włókna uspokaja lochy, które w momencie przejścia na restrykcyjne żywienie na porodówce stają pobudzone i głodne
  • włókno wpływa na większe pobranie paszy w okresie laktacji (przy odpowiedniej ilości włókna w paszy LP);
  • jest tanim źródłem energii;
  • może wpływać na masę urodzeniową prosiąt w miocie;
  • zmniejsza występowanie kulawizn