Przygotuj krowy na upały
Gospodarstwa mleczne z powodu stresu cieplnego w czasie upałów tracą nawet do 30% produkcji mleka. Łatwo policzyć jakie straty finansowe się z tym wiążą. Utrzymujące się wysokie temperatury, które mogą sięgnąć nawet 35⁰C, są dla krów mlecznych bardzo dużym obciążeniem, z którym bez odpowiedniego wsparcia nie są w stanie sobie poradzić. Ujemne skutki stresu cieplnego nasilają się wraz z wydłużającym się czasem trwania upałów i są widoczne jeszcze długo po ich ustąpieniu. Mamy skuteczne rozwiązanie, które łagodzi skutki stresu cieplnego u krów mlecznych i ogranicza spadek wydajności. Mieszanka uzupełniająca Bestermine Lato kolejny raz potwierdza swoją skuteczność w walce ze stresem cieplnym.
Czym jest stres cieplny i skąd się bierze?
Wysokie temperatury sprawiają, że krowy mają problem z oddaniem nadwyżki ciepła, wyprodukowanej w wyniku fermentacji w żwaczu. Dotyczy to przede wszystkim krów wysokoprodukcyjnych. Upał powoduje u nich powstawanie tzw. stresu cieplnego, który prowadzi do spadku produkcji mleka obniżenia apetytu zwierząt oraz pogorszenia zdolności rozrodczych.
Czym jeszcze grozi stres cieplny?
- znaczącym spadkiem odporności,
- spadkiem rentowności (mniej mleka, zacieleń, wzrost kosztów weterynaryjnych itp.),
- trudnymi porodami i obniżeniem parametrów rozrodu (spadek poziomu hormonów),
- wzrostem kulawizn w stadzie,
- wzrostem upadków krów i cieląt,
- spadkiem produkcji mleka średnio o 5-7 litrów na krowę.
Krowy zaczynają odczuwać stres cieplny już przy 22 ⁰C i wysokiej wilgotności powietrza. Można wtedy zaobserwować u zwierząt przyśpieszony oddech (ponad 60/min), apatię oraz zwiększony pobór wody. Jednocześnie z organizmu wraz z moczem i potem wydalana jest dużo większa ilość makroelementów co prowadzi do zachwiania funkcji fizjologicznych organizmu.
Jak ograniczyć stres cieplny u krów i zapobiegać stratom finansowym?
Skutecznym sposobem na zminimalizowanie efektów stresu cieplnego, jest poprawa wentylacji w oborze oraz zraszanie powietrza w miejscu przebywania krów. W walce z nim pomaga również zwiększenie zawartości tłuszczu chronionego dawce. W ten sposób podnosi się koncentracja energii w organizmie krowy, której znaczne ilości zużywane są na termoregulację. Pomocna będzie także zmiana godzin karmienia – zadawanie pasz wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem, a także optymalizacja poziomu włókna w dawce - podczas trawienia włókna wytwarzane są znaczne ilości energii cieplnej. Bardzo ważnym elementem ograniczania stresu cieplnego jest utrzymanie odpowiedniego poziomu elektrolitów z zastosowaniem specjalnej mieszanki mineralnej Bestermine Lato.
Bestermine Lato — rewolucja wśród produktów dla bydła mlecznego
Ujemny efekt stresu cieplnego można ograniczać poprzez dodatek nowego suplementu firmy De Heus – Bestermine Lato. Jest to pierwszy tego typu produkt w kraju, od trzech lat radzący sobie ze stresem cieplnym u krów. Doskonale reguluje gospodarkę przemian mineralnych, w wyniku czego krowa łatwiej oddaje nadmiar ciepła, zapobiega spadkom produkcji mleka oraz apetytu, a także łagodzi negatywne efekty wysokich temperatur.
Bestermine Lato:
- zapobiega spadkom pobrania dawki oraz spadkom produkcji mleka,
- optymalizuje wykorzystanie energii w żwaczu,
- pokrywa potrzeby kluczowych makroelementów.
Kiedy zacząć i jak stosować suplementację Bestermine Lato?
Najlepszym momentem na zastosowanie suplementacji Bestermine Lato, będzie wzrost temperatur powyżej 20°C. Przy podawaniu mieszanki mineralno-witaminowej konieczne jest zapewnienie ciągłego dostępu do świeżej wody, ze względu na wzmożone pragnienie.
Dawkowanie należy dostosować do temperatury, jaka jest w oborze. Od 25 do 30 °C należy użyć 200g na jedną sztukę bydła na dzień. Powyżej 30°C dawka powinna wynosić od 300 do 500 gramów.