Optymalne żywienie krów mlecznych gotowymi mieszankami paszowymi

20 lutego 2022
-
3 minuty

Dobrze zbilansowana dawka pokarmowa to klucz do sukcesu każdego stada, jednak na poprawność i stabilność dawki wpływa wiele czynników. Przybliżamy zatem kilka z nich!

Odpowiednie zbilansowanie dawki dla bydła

Do odpowiedniego żywienia krów mlecznych i bydła opasowego potrzebne są fachowa wiedza oraz informacje na temat wszystkich składników dostępnych w gospodarstwie hodowlanym, zwłaszcza że część składników dawki żywieniowej pochodzi zazwyczaj z zakupu, a surowce oferowane na rynku mogą różnić się parametrami. Dla przykładu, zawartość białka w śrucie sojowej HI-PRO waha się w przedziale 46–48%, w śrucie rzepakowej między 32 a 36%, podczas gdy w 46-procentowej śrucie sojowej zawartość białka może osiągać 44,5–46,5%.

Dlatego tak istotnym obszarem w osiąganiu wysokich wyników produkcyjnych jest doradztwo żywieniowe, wspierane przez specjalistyczne narzędzia i rozwiązania. Doradcy De Heus dysponują wiedzą i doświadczeniem zdobywanym na fermach bydła mlecznego, a w swojej pracy korzystają m.in. z programu do bilansowania dawek FeedExpert oraz usług własnego laboratorium, dzięki czemu możliwe jest określenie nie tylko podstawowych parametrów pasz objętościowych, ale również czasu ich trawienia w żwaczu (SFOS).

 

Szukasz solidnego partnera? Wypełnij formularz, a nasz doradca skontaktuje się z Tobą!

Gotowe mieszanki paszowe a stabilność dawki pokarmowej

Stabilność dawki pokarmowej dla bydła mlecznego jest niezwykle ważnym elementem w utrzymaniu zdrowego i wydajnego stada. Wygodnym rozwiązaniem jest stosowanie gotowych mieszanek paszowych De Heus, które charakteryzują się stałym poziomem składników pokarmowych. Znajomość dokładnych parametrów SFOS (rozkład białka i węglowodanów w czasie) pozwala zaś precyzyjnie dopasować paszę do potrzeb każdej grupy żywieniowej. Szeroką gamę produktów uzupełnia możliwość komponowania pasz „szytych na miarę” potrzeb danego gospodarstwa.

Śruta sojowa kontra inne źródła białka

Ceny surowców na rynku, zwłaszcza śruty sojowej bez GMO, zmuszają hodowców do poszukiwania alternatywnych źródeł białka. Ciekawym wyróżnikiem jest w tej kwestii dodatek białka pochodzenia krajowego, uzyskanego z bobiku, łubinu czy grochu. Surowce te nie odbiegają jakością od śruty rzepakowej czy sojowej, a pozwalają na osiągnięcie wysokiej wydajności mlecznej. Pokazało to doświadczenie przeprowadzone w gospodarstwie Hendripol, w którym wydajność oraz parametry mleka grupy testowej, żywionej paszą treściwą z 20-procentowym udziałem bobiku i łubinu słodkiego, nie odbiegały od wyniku grupy kontrolnej.

 

Dowiedz się więcej o wykorzystaniu bobiku i łubinu w żywieniu bydła mlecznego

Stosowanie mieszanek pełnoporcjowych umożliwia zastąpienie kilku surowców jednym produktem. To z kolei przynosi sporą oszczędność czasu i pozwala na uniknięcie błędów przy odmierzaniu dokładnych dawek poszczególnych surowców. Większa ilość jednego produktu jest również gwarantem lepszego wymieszania składników, niż ma to miejsce w przypadku paru składników w mniejszych ilościach.

Premiksy – żywienie mineralno-witaminowe

Istotną rolę w żywieniu bydła odgrywają także mieszanki mineralno-witaminowe, czyli premiksy. Choć stanowią pozornie niewielką część dawki żywieniowej dla bydła, mają niebagatelne znaczenie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. To bowiem od właściwego żywienia mineralno-witaminowego zależą:

  • prawidłowy wzrost i rozwój młodych zwierząt,
  • prawidłowe wskaźniki rozrodu,
  • prawidłowy wzrost i rozwój płodu,
  • wysoki poziom odporności organizmu,
  • obniżenie poziomu komórek somatycznych w mleku,
  • mniejsza liczba przypadków stanów zapalnych wymion,
  • ograniczenie występowania stanów zapalnych stawów, racic i skóry,
  • wyższe pobranie pasz objętościowych,
  • mniejsza liczba przypadków zaburzeń przemiany materii,
  • dłuższy okres i wyższa wydajność mleczna.

Skutki niewystarczającego żywienia mineralno-witaminowego krów

Okazuje się jednak, że jednym z pierwszych kroków w poszukiwaniu oszczędności w dawce żywieniowej jest redukcja lub całkowita rezygnacja ze stosowania mieszanek mineralno-witaminowych. Taki ruch daje niestety tylko chwilową, a do tego pozorną oszczędność, ponieważ jego negatywne skutki nie są widoczne od razu.

Długofalowe braki w żywieniu mikro- i makroelementami mogą natomiast doprowadzić do patologicznych i nieodwracalnych zmian w organizmie zwierzęcia. Przykładowo niedobór wapnia (Ca) ma szerokie spektrum oddziaływania na organizm krów, wpływając na zaburzenie przemiany materii, wzrostu i rozwoju układu kostnego. Deficyt Ca opóźnia także inwolucję macicy, przyczyniając się do trudnych porodów czy zatrzymania łożyska. Z kolei niedobór fosforu (P) skutkuje osłabieniem, utratą apetytu, a co za tym idzie – spadkiem kondycji zwierząt. Natomiast fosfor działa synergicznie z magnezem (Mg) i nie może być wchłaniany przy braku tego pierwiastka.

Pasze De Heus „szyte na miarę” Twojego stada

Oferta premiksów obejmuje produkty uniwersalne (o podstawowej zawartości minerałów i witamin) oraz ukierunkowane, czyli takie, których skład jest wzbogacony o składniki niezbędne w walce z problemami występującymi w danym gospodarstwie, np. mastitis, stres cieplny czy mykotoksyny.

Należy przy tym pamiętać, że nadmiar składników mineralnych i witamin jest równie szkodliwy co ich niedobór. Aby uniknąć hiperwitaminozy i nadmiernej suplementacji składników mineralnych, pozbywając się równocześnie zbędnych kosztów żywienia, warto sięgnąć po premiksy „szyte na miarę”, czyli mieszanki przygotowywane z myślą o potrzebach konkretnego gospodarstwa.

Gotowe pasze dla krów mlecznych to wygoda żywienia

Projektowanie indywidualnej mieszanki minerałów rozpoczyna się od określenia poziomu tych składników w paszach objętościowych, który jest następnie uwzględniany w formule. Na życzenie hodowcy w mieszance mogą się też znaleźć kompleksy buforujące, takie jak drożdże czy algi, a także dodatkowe witaminy. Ostatnim krokiem jest ustalenie dawkowania tak, aby w pełni zaspokoić dzienne zapotrzebowanie zwierząt. Takie rozwiązanie nie tylko całkowicie odpowiada zapotrzebowaniu stada na składniki mineralne, ale jest również bardziej precyzyjne. Wszystkie niezbędne składniki są bowiem dostępne w jednym worku, dzięki czemu hodowca nie musi dodatkowo suplementować i odważać kredy oraz często stosowanego kwaśnego węglanu sodu. Jest to wygodna forma, która pozwala zaoszczędzić czas.

Nie tylko optymalne żywienie krów mlecznych i opasów

De Heus to nie tylko pasze dla krów mlecznych i bydła opasowego. Oferujemy hodowcom również doradztwo w zakresie ekonomii prowadzenia gospodarstwa, rozwiązań technologicznych oraz dobrostanu zwierząt.

Szukasz solidnego partnera?

Już dziś skontaktuj się z doradcą ds. bydła De Heus!