![](/contentassets/d2333e0cbb8444eabd47b03a7a0af37c/webimage-04a16b1e-247d-4aea-9d40e5ad9f9a36e2.png?mode=crop&width=750&height=402)
Wszyscy, którzy chcą rozpocząć pracę w gospodarstwie rolnym, muszą posiadać podstawową wiedzę w zakresie żywienia, pielęgnacji i bezpiecznego obchodzenia się ze zwierzętami. O odpowiednich kwalifikacjach świadczy m.in. świadectwo ukończenia szkoły rolniczej. Można je też nabyć poprzez pracę ze zwierzętami w gospodarstwie rolnym pod opieką osoby posiadającej odpowiednie doświadczenie.
Posiadanie odpowiednich kwalifikacji do pracy ze zwierzętami jest koniecznością.
- Właściciel i pracownicy gospodarstwa powinni znać zasady bioasekuracji – nie powinni mieć oni kontaktu z żadnymi innymi świniami poza tymi na fermie.
- Tylko osoby z kwalifikacjami mogą wykonywać zabiegi w gospodarstwie takie jak ścieranie kiełków, obcinanie części ogona, czy kastracja.
- Dotyczy to także przygotowania oraz mieszania pasz dla zwierząt. Pracownicy muszą bezwzględnie stosować się do instrukcji obsługi mieszalnika lub śrutownika, a także ogólnych zasad o przygotowaniu do pracy maszyn z napędem elektrycznym, np. sprawdzanie uziemienia (zerowania) silników.
Dopuszczenie do pracy osób, które nie mają pojęcia o pracy ze zwierzętami grozi poważnymi konsekwencjami. Odbija się negatywnie na efektach i prowadzi do strat, a w sytuacji nieszczęśliwego wypadku nawet do odpowiedzialności karnej. Na szczęście coraz więcej hodowców dostrzega, że zatrudnianie niewykwalifikowanych pracowników w dłuższej perspektywie zupełnie się nie opłaca.