Korekcja racic – jak ją prawidłowo przeprowadzić?
Wiele gospodarstw dotyka problem zdrowotności racic, dlatego warto postawić na profilaktykę. Zapobieganie jest o wiele tańsze niż leczenie i farmakologia, o czym hodowcy nieraz przekonali się na własnej skórze. Podpowiadamy na co zwracać uwagę przeprowadzając korekcję racic.
Korekcję należy przeprowadzać wyłącznie na sztukach, które tego wymagają.
Wpędzając je do poskromu możemy doprowadzić do okaleczenia, zbyt mocno przycinając róg racicowy czy piętki. Proces korekcji powinien przebiegać według określonych zasad, z zachowaniem odpowiedniej kolejności cięć. To ważne, bo każde cięcie wpływa na kolejne. Często aktualne problemy z lokomocją krów wynikają z nieprawidłowo przeprowadzonej korekcji w przeszłości.
Etapy korekcji racic:
- Cięcia funkcjonalne – nadają naturalny kształt racicom i przywracają krowie prawidłową postawę.
- Cięcia profilaktyczno-lecznicze – przeprowadzane z dbałości o zdrowie kończyn.
Nieprawidłowo przeprowadzona korekcja racic może wpłynąć na spadek produkcji mleka.
Towarzyszy temu wzrost komórek somatycznych w mleku, a krowy zaczynają kuleć. Źródłem problemu jest wywołany podczas korekcji stres. Na jego poziom wpływa wiele czynników, m.in.: hałas w oborze, przepędzanie krów, okaleczenia. Źle przeprowadzona korekcja często kończy się skaleczeniem zwierzęcia i zbyt mocnym przycięciem piętek czy podeszwy. W efekcie krowa zaczyna kuleć. Obecność komórek somatycznych to sygnał, że nasze stado jest chore, przez co staje się nieproduktywne.
Pamiętaj, że korekcja racic powinna być przeprowadzona:
- powoli,
- dokładnie,
- bezstresowo,
- bezpiecznie dla zwierzęcia i korektora.
Ocena lokomocji krów jest niezwykle istotna.
By nie dopuścić do zachorowań w stadzie, powinniśmy stale obserwować przerost rogu racicowego, linię grzbietu i postawę „niedźwiedziej łapy” krów. Jeśli zauważymy, że zwierzę ma opuszczoną głowę i odciąża jedną z kończyn, to sygnał by przeprowadzić korekcję racic.
Zmiany patologiczne przyczyniają się do obniżenia wydajności zwierząt.
Ból jaki towarzyszy krowom przy poruszaniu się sprawia, że niechętnie podchodzą do stołu paszowego czy do poideł. Problemy z racicami odbijają się również na wynikach rozrodu – krowy kulawe nie manifestują rui w takim stopniu jak zdrowe sztuki.