Co wpływa na wynik ekonomiczny hodowli?
- Pasza – generuje najwięcej kosztów. Powinna być tak zbilansowana, by zaspokajać potrzeby bytowe i produkcyjne danej grupy zwierząt.
- Produkcja i obróbka paszy w gospodarstwie – zbyt grubo zmielona będzie mniej strawna, a zwierzęta przyswoją mniej składników pokarmowych. Pylista może wpłynąć na stan zdrowia i wywołać np. wrzody żołądka. Dobrym rozwiązaniem jest pasza w granulacie.
- Straty paszy – nie należy trzymać prestarterów na porodówkach. Jeśli nie dysponujemy paszociągiem, zachowajmy szczególną uwagę podczas przewożenia paszy i napełniania silosów. Nie zostawiajmy jedzenia na ziemi – stanie się pożywką dla gryzoni i robaków.
- Utrzymanie sprzętu – zadbajmy o odpowiedni stan sprzętu. Warto stale kontrolować wydajność i regulację systemu do zdawania paszy, karmników, śrutowników czy młynów.
- Przestrzeń do jedzenia i picia – zapewnijmy swobodny dostęp do karmników i poideł, odpowiedni dla liczby i wieku zwierząt w kojcu.
PAMIĘTAJ!
Prosięta świeżo odsadzone są przyzwyczajone do jedzenia w grupie i nie rozumieją zasady jedzenia do woli. Aby uniknąć stresu i walki o jedzenie wykorzystaj długie i wąskie koryta.
· Odpowiednie rozmieszczenie karmników – nie należy umieszczać ich w zimnych rogach i blisko przeszkód. Powinny znajdować się w miejscu łatwo dostępnym dla pracownika, by mógł je kontrolować. Poidła należy umieścić blisko karmników. Jeśli będą zbyt daleko od siebie – świnie zmarnują paszę. Karmnik musi być zabezpieczony przed zanieczyszczeniami i gryzoniami. Strefy jedzenia, odpoczynku i fekalna powinna być wyraźnie od siebie oddzielone.
PAMIĘTAJ!
Reguluj karmnik podczas każdej wizyty w chlewni. Dobrze funkcjonujący karmnik to mniejsze straty. Jeśli tuczysz przy użyciu rusztów – w strefie karmienia przymocuj blachę ryflowaną lub matę z tworzywa sztucznego – na tym postaw karmnik.
- Zastosowanie odpowiedniej paszy w odpowiednim momencie – świnia powinna jak najszybciej otrzymać paszę dostosowaną do jej potencjału wzrostu. Należy kontrolować wyniki i koszty na każdym etapie produkcji – np. ważąc zwierzęta. Pomoże to podjąć decyzję o zmianie paszy.
- Droga pasza obniża zysk – drogie i wysokiej jakości pasze oraz prestartery warto stosować, jeśli chcemy, aby nasze przyszłe tuczniki miały dobry start i zdrowie. Pomogą także zmniejszyć straty przyrostów w pierwszym, stresującym tygodniu po odsadzeniu.
- Mikroklimat w chlewni – jeśli będzie zbyt zimno – świnia zje więcej paszy i wykorzysta więcej energii, aby się ogrzać. Jeśli będzie zbyt gorąco i wilgotno – zje mniej paszy i wypije więcej wody, a przyrost masy ciała będzie mniejszy.
Poprawa wyników produkcyjnych i obniżanie kosztów mają sens tylko, gdy hodowcy zależy na doskonaleniu produkcji i maksymalizacji zysku.
Bez współpracy z doradcą żywieniowym trudno jest odpowiednio zbilansować i zoptymalizować dietę. Hodowcy pozbawieni takiego wsparcia mogą nie osiągnąć satysfakcjonujących wyników.