Budujesz oborę? Zadbaj o silosy paszowe
By uniknąć niepotrzebnych kosztów i uchronić się przed stratami budowa obory powinna być skrupulatnie zaplanowana. Hodowcy często o tym zapominają, szczególnie szacując jakiej wielkości mają być silosy paszowe. Nawet projektanci, głównie ze względu na brak doświadczenia żywieniowego, pomijają tę ważną kwestię. Oto kilka wskazówek, które pomogą zaplanować budowę obory.
Przy budowie obory warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Przed rozpoczęciem prac hodowca powinien skonsultować się z doradcą żywieniowym. Należy zebrać jak największą ilość informacji, które pozwolą zaplanować odpowiednią liczbę i wielkość silosów paszowych. Pomoże to uniknąć sytuacji, w której jest ich zbyt mało lub zbyt dużo.
W pierwszej kolejności trzeba ustalić:
- ile DJP (duża jednostka przeliczeniowa) będzie znajdowało się w gospodarstwie - od tego głównie zależy decyzja, jak duże mają być silosy paszowe;
- czy podstawą odchowu młodzieży wszystkich czterech faz programu kaliber będzie sianokiszonka, czy też będziemy wspomagać żywienie sianokiszonką z kukurydzy;
- czy w gospodarstwie będzie bydło opasowe
Następnie oceniamy, jaka sucha masa pasz powstaje w gospodarstwie.
Ważne są także plany unowocześnienie parku maszynowego, ponieważ wpływa to na suchą masę gotowego produktu. Starsze technologie wydłużają zbiór trawy, przez co uzyskujemy materiał o SM powyżej 45-50%. Nowsza technologia pomaga uzyskać sianokiszonkę o SM 35-40%.
Ważne, by odpowiednio wcześnie zdecydować jakim systemem będzie okryty silos.
Do wyboru mamy folię, siatkę, folię i siatkę z oponami oraz folię obsypanę ziemią. W zależności od materiału różnica ilości SM w 1 m3 może wynieść nawet 10%. Duże znaczenie ma również wysokość przyszłego silosu – wpływa ona na liczbę kilogramów SM w 1 m3.
Planujesz budowę obory? Planujesz na niej silosy paszowe? Kompleksową wiedzą i wieloletnim doświadczeniem służą specjaliści działu Agramatic De Heus.