Budki typu igloo dla cieląt
Moment urodzenia cielaka wiąże się z kilkoma czynnościami. Tuż po urodzeniu należy je umieścić w pojedynczych kojcach wewnątrz budynku. Podczas zimy stosuje się promienniki, które są dodatkowym źródłem ciepła i sprawiają, że cielęta szybko schną.
2 godziny po porodzie należy podać siarę. W następnych dniach stosujemy ją 3 razy dziennie. Na fermach ze średnią porodów 3 sztuki na dzień, podawana jest siara zbiorcza.
Zaraz po urodzeniu cielęta trafiają do pojedynczych kojców wewnątrz budynku
Trzeci dzień: przeniesienie cieląt do pojedynczych budek typu igloo. Na tym etapie oseski przechodzą na preparat mlekozastępczy Ekono-Milk podawany 2 razy dziennie oraz rozpoczynają pobieranie paszy stałej. Początkowo stosujemy paszę Kaliber Musli, a następnie Kaliber Starter. Cały czas cielaki mają stały dostęp do świeżej wody. Ten etap trwa od 7 do 8 tygodni. W trakcie pobytu w igloo cielęta są odpajane wiadrami ze smoczkiem. Każde z nich ma przypisane do siebie wiadro.
Oczyszczenie igloo dla cieląt. Po zakończonym etapie karmienia preparatem mlekozastępczym musimy pamiętać o wymianie wszystkich wiader i smoczków. Zanim umieścimy kolejnego cielaka w budce, należy usunąć obornik, umyć i zdezynfekować pomieszczenie.
Budki igloo dla cieląt
Dziewiąty tydzień: przeniesienie cieląt do drewnianych budek. W każdej z nich umieszcza się po 5 cieląt. Tu zwierzęta przebywają do 4 miesiąca życia. W 12-stym tygodniu stopniowo zamieniamy paszę Kaliber Starter na Kaliber Junior. Na tym etapie musimy zapewnić cielakom stały dostęp do świeżej wody i siana. Na jego koniec do diety wprowadza się specjalnie przygotowany TMR.
Drewniane budynki dla cieląt
Co sądzicie o budkach igloo? Stosujecie je?