ABC Królika
C jak ciąża
Ciąża u królików trwa 29-31 dni, a średnia wielkość miotu to 6-10 sztuk. Zdarzają się oczywiście większe mioty, liczące 14 młodych lub rekordowe, bliskie 20 sztuk, ale wbrew pozorom nie są to częste przypadki.
K jak królikarnia
Zapewnienie właściwych warunków zootechnicznych to istotny czynnik rentownej hodowli. W króliczarni należy zapewnić zwierzętom właściwą powierzchnię do rozwoju - 2 m3 to minimalna przestrzeń dla 1 króliczej matki lub 8 królików tuczowych. Króliki wymagają suchego podłoża, zwłaszcza przy chowie ściółkowym, co łatwiej zapewnić przy zastosowaniu klatek z drucianą podłogą. Optymalna temperatura w królikarni to ok. 18°C. Minimalna temperatura nie powinna spadać poniżej 10°C, a maksymalna nie przekraczać 25°C. Bardzo ważne jest, by wahania temperatury nie były większe niż 6°C.
P jak profilaktyka
Żywienie i zootechnika powinny wspierać profilaktykę zdrowotną zwierząt, ponieważ króliki są dość podatne na różne choroby, w tym:
- wirusowe: myksomatozę i wirusową krwotoczną chorobę królików,
- bakteryjne: pasterelozę,
- pasożytnicze: kokcydiozę, świerzb, grzybicę.
Nową jednostką chorobową u królików jest ERE (enteropatia śluzowata), czyli zespół jelitowy lub potocznie - choroba grubych brzuchów. To schorzenie stwarzające najwięcej problemów w okresie odsadzania, a jego śmiertelność wynosi nawet 30%. Jedynym skutecznym sposobem profilaktyki ERE jest dawkowanie żywienia, co uniemożliwia dłuższe zaleganie treści pokarmowej w jelitach.
R jak rasy
W hodowli przydomowej popularnością cieszą się rasy:
- o użytkowości mięsno-futerkowej: Nowozelandzki Biały, Termondzki Biały, Kalifornijski Biały,
- o przeważającej użytkowości futerkowej: Czerwone Nowozelandzkie, Francuskie Srebrzyste,
- typowo mięsne: Szynszyl Wielki, Olbrzym Srokacz, Belgijski Olbrzym.
Rasy mięsne osiągają wagę ok. 2,8-3,0 kg nawet w 80 dni!
S jak stado
W hodowli przydomowej zakłada się 1 samca na 5-8 samic, choć w praktyce uzależnione jest to od zdolności reprodukcyjnych samca. Na dużych fermach praktykowana jest sztuczna inseminacja samic, co pozwala dobrać właściwe geny do założonego typu hodowli.
W jak wyzwania
Króliki są bardzo wrażliwe na skoki temperatury, występujące w przypadku gorących dni i zimnych nocy. Przy dużym zagęszczeniu zwierząt, co często zdarza się na dużych fermach konieczne jest zapewnienie wymuszonej cyrkulacji powietrza.
Ż jak żywienie
Okres tuczu królika trwa ok. 11-12 tygodni, licząc od wykotu. Zwierzęta osiągają wówczas wagę ok. 3 kg. W przypadku ras cięższych tucz jest odpowiednio wydłużony. Średnie zużycie paszy przy żywieniu opartym wyłącznie na granulacie wynosi ok. 2,8-2,9 kg na 1 kg przyrostu.
Polecamy hodowlę z profesjonalnymi paszami De Heus:
-
Rabbit Progress Max – pasza dla królików w okresie tuczu,
-
Rabbit Porgress Finish – pasza dla królików typu FINISZER,
-
Rabbit Lacto Standard – pasza dla królików reprodukcyjnych bez kokcydiostatyku,
-
Rabbit Lacto Extra – pasza dla królików reprodukcyjnych z dodatkiem kokcydiostatyku.