Zakaz używania tlenku cynku
Biegunki występujące u prosiąt w okresie okołoodsadzeniowym to jedno z większych wyzwań, z którymi na co dzień borykają się producenci prosiąt. Przyczynami ich pojawiania są: niedojrzałość układu pokarmowego, stres związany z odsadzeniem od lochy, zmiana środowiska, a tym samym flory bakteryjnej oraz przejście na stałą paszę roślinną.
Ograniczenie stosowania tlenku cynku
Stosowany w paszach okołoodsadzeniowych podwyższony poziom tlenku cynku ogranicza występowanie bakterii Escherichia coli. Jednakże takie rozwiązanie nie przynosi jedynie korzyści. Poza kumulowaniem się w środowisku naturalnym, znaczącą wadą stosowania wysokich dawek cynku jest jego wpływ na wyniki techniczne. Uszkodzenie kosmków jelitowych i negatywny wpływ na śluzówkę żołądka finalnie wpływa na pogorszone wchłanianie składników pokarmowych, a tym samym wysoki FCR.
W czerwcu 2022 r. (w związku odroczeniem o 5 lat decyzji wykonawczej z 26 czerwca 2017 roku), Decyzja taka podyktowana jest ochroną środowiska.
Jednakże prewencja biegunek okołoodsadzeniowych jest oczywiście jak najbardziej możliwa. Doradcy żywieniowi De Heus są przygotowani, by wspierać hodowców w procesie wycofania tlenku cynku z żywienia na ich fermach. Robią to m.in. pomagając w odpowiednim prowadzeniu stada podstawowego, zapewnieniu dobrostanu, statusu zdrowotnego zwierząt, ustawieniu wentylacji czy też kompletowaniu wyników technicznych oraz planowaniu i wdrażaniu programu żywienia.
- Odpowiednio przygotowany plan żywienia, z właściwym uwzględnieniem kolejności zastosowanych produktów, pozwala wyeliminować problem nagłej zmiany żywienia z mleka na paszę roślinną.
- Prawidłowo zbilansowana pasza, z poziomem białka zoptymalizowanym na podstawie aminokwasów, eliminuje obciążający nadmiar białka, zachowując to samo tempo przyrostów przyrostów.
- Ważną rolę odgrywa także poprawne zakwaszenie paszy, dzięki m.in. średniołańcuchowym kwasom organicznym, pozwalającym na utrzymanie właściwego pH układu pokarmowego i hamowanie rozwoju niekorzystnej mikroflory.
- Zastosowanie fitobiotyków wspiera zdrowie prosiąt, co jest szczególnie ważne w dobie nadchodzącej ustawy o ograniczeniu swobodnego zastosowania antybiotyków.
Dzięki międzynarodowemu doświadczeniu pochodzącemu z krajów, w których proces wycofania cynku został już zakończony oraz wielu testom, jakie przeprowadziliśmy na polskim rynku, w De Heus wiemy, że odpowiednio dobrana pasza w połączeniu z właściwym zarządzaniem na fermie pozwala na produkcję prosiąt przy zachowaniu jakości i opłacalności, bez obawy o nadchodzące zmiany prawne dotyczące ograniczenia tlenku cynku (czerwiec 2022 r.).