Instalacje do żywienia na mokro zakładane są coraz częściej, co spowodowane jest przede wszystkim mniejszymi kosztami produkcji oraz paszy. Obecnie w Polsce funkcjonuje ok. 100 ferm z takimi instalacjami, z czego De Heus obsługuje 40.
„Z De Heus współpracowałem też wcześniej i uważam, że jeśli chodzi o serwis żywieniowy, konkretnie żywienia na mokro, to jest to jeden z najlepszych w kraju. Mam ich pod ręką także, więc nie obawiam się żadnych problemów.” –mówi Pan Radosław Brzozowski.
Chlewnia została wyposażona w system karmienia na mokro niemieckiej firmy Tewe (w Polsce reprezentowanej przez TerraExim Agroimpex). Znajduje się w niej miejsce dla 2000 tuczników.
Poprzednie otwarcie chlewni z instalacją do płynnego żywienia miało miejsce u Pana Zbigniewa Dziubalskiego, wieloletniego klienta De Heus, w Lipiu, k. Gostynia. W tuczarni Pana Dziubalskiego znajduje się 1800 miejsc tuczowych.
Zalety żywienia na mokro:
- obniżenie kosztów produkcji;
-restrykcyjne żywienie (wskaźnik FCR);
-bardziej wyrównane świnie, zwłaszcza na długim korycie;
-brak pylistości paszy i wrzodów żołądka wywołanych zbyt drobno zmieloną paszą;
-niższe koszty paszy: możliwość skarmiania tanich komponentów odpadowych;
-utrzymywanie przyrostów w okresie upałów;
-wyższa zdrowotność świń – naturalne zakwaszanie przewodu, pH -4-4,5;
-kontrola wyników produkcyjnych: na każdym zaworze, raport po zakończonym rzucie;
Jeśli chcą Państwo uzyskać więcej informacji na temat żywienia na mokro, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem ekspertów ds. płynnego żywienia.