Gotowi na wyliczanie śladu węglowego dla mięsa

22 lipca 2024
-
2-minuty

Zgłaszamy pełną gotowość na obliczanie na szeroką skalę śladu węglowego dla mięsa. To kolejny dowód, jak ważny jest dla nas szacunek dla środowiska, otoczenia i przyszłych pokoleń! Chcemy także wspierać inne podmioty, zarówno hodowców, jak i ubojnie oraz firmy np. z branży handlowej czy gastronomicznej w realizacji celów zrównoważonego rozwoju i zmniejszaniu emisji CO2. Wiemy, że wspólnie lepiej zadbamy o naszą planetę!

Zobowiązania na rzecz klimatu

Od kilku lat obliczamy swój ślad węglowy, co pozwala nam na monitorowanie wpływu naszej organizacji na klimat oraz ocenę efektywności proekologicznych działań. Przyjęliśmy też ambitną strategię zrównoważonego rozwoju, zobowiązując się do 2030 roku zredukować emisję gazów cieplarnianych o 42% w ramach zakresu 1 (bezpośrednie emisje związane z produkcją energii), o 30,3% w zakresie 2 (pośrednie emisje związane z zakupem energii) oraz o 25% w zakresie 3 (inne pośrednie emisje powstałe w całym łańcuchu wartości). Rokiem bazowym dla tych działań jest rok 2022.

Narzędzie Carbon Compass

Eksperci De Heus opracowali zaawansowane narzędzie Carbon Compass, które pozwala na dokładne obliczenie śladu węglowego dla całego łańcucha wartości – od produkcji paszy, przez hodowlę, po gotowy produkt. Narzędzie to powstało na podstawie wytycznych Organizacji Oceny i Wydajności Środowiska Hodowli Zwierząt (LEAP) oraz Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), zgodnie z zasadami ISO14040/14044 dotyczącymi oceny cyklu życia (LCA).

Dzięki naszemu narzędziu Carbon Compass pomagamy klientom w realizacji ich celów zrównoważonego rozwoju i tym samym podnosimy ich konkurencyjność na coraz bardziej świadomym rynku pod względem oddziaływania na środowisko. Do tej pory wyliczyliśmy ślad węglowy dla 80% naszych klientów – hodowców brojlera. Oznacza to, że precyzyjnie możemy obliczyć ślad węglowy na kilogram żywca, np. dla skrzydełek czy piersi kurczaka.

Jarosław Rogoża

Dyrektor ds. Rozwoju i Technologii De Heus.

Certyfikowana Soja

Jednym z kluczowych aspektów zrównoważonej produkcji mięsa jest użycie certyfikowanej soi, charakteryzującej się niższym śladem węglowym. De Heus posiada certyfikaty Donau Soja oraz RTRS, co świadczy o spełnianiu najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju, w tym dbałości o środowisko, warunki zatrudnienia pracowników oraz dobre praktyki rolnicze (GAP). Dla wielu podmiotów, zwłaszcza z branży gastronomicznej, jest to kluczowa informacja umożliwiająca znaczące zmniejszenie emisji CO2 oferowanych produktów i tym samym realizację celów zrównoważonego rozwoju, a także przygotowanie się na nadchodzące unijne dyrektywy.

Transparentność łańcucha dostaw

Jesteśmy również gotowi na zapewnienie pełnej identyfikowalności nasion soi, współpracując ze środowiskowo odpowiedzialnymi dostawcami i posiadając kompletną dokumentację dotyczącą całego łańcucha pochodzenia, transportu i przetwarzania soi.

De Heus nieustannie kontynuuje swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój, wyznaczając nowe standardy i inspirując innych do podjęcia działań, także wspólnie, na rzecz ochrony środowiska.