Innowacje w oborze - ambitny projekt z Białowieżyna
Gospodarstwo Państwa Rykowskich z Białowieżyna (województwo kujawsko-pomorskie) przeszło ambitną modernizację. Hodowcy są tuż po uruchomieniu obory z automatycznym system doju, wyposażonej w szereg rozwiązań ułatwiających codzienną pracę i zwiększających wydajność stada. Dziś gospodarstwem zarządza Pan Łukasz, któremu w codziennej pracy pomagają rodzice, Ewa i Piotr.
Droga ku modernizacji
Jak podkreślają gospodarze, część nowo powstałego obiektu była pierwotnie wolnostanowiskową oborą dla bydła opasowego, z którego hodowli ostatecznie zrezygnowano. Państwo Rykowscy zdecydowali się na powiększenie stada bydła mlecznego (liczącego wówczas 50 sztuk, a dziś 120), a co za tym idzie, na rozbudowę i modernizację obory.
Nowy budynek o wymiarach 80x32 metry, został zaprojektowany z myślą o zwiększeniu efektywności produkcji przy jednoczesnej trosce o dobrostan zwierząt. W obiekcie znalazło się 121 legowisk dla krów dojnych, separatka i specjalne miejsce dla krów w okresie okołoporodowym.
Zgodnie z wizją i projektem hodowców, zainstalowano dwie jednostki robotowe w systemie ruchu wolnego. Jak podkreślają, ta właśnie koncepcja jest im najbliższa, bowiem przekłada się na wyższy komfort i jakość wypoczynku dla zwierząt, co z kolei znacząco wpływa na ilość oddawanego mleka, a to jest przecież celem każdego gospodarza.
Dobrostan zwierząt jest priorytetem
Nowo powstała inwestycja z pewnością znacząco ułatwi codzienną pracę hodowców, dzięki automatyzacji wielu procesów. Gospodarze nie tracą z oczu najważniejszego – dobrostanu swojego stada, które obecnie liczy 120 sztuk rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.
„Myśląc o zadowalającej nas wydajności mlecznej, musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę zdrowie i komfort krów. To od ich kondycji, od samopoczucia będzie zależał wynik i sukces naszego gospodarstwa. Dlatego zdecydowaliśmy się m.in. na zainstalowanie materacy wodnych, wentylacji sterowanej stacją pogodową czy robotów zasysających gnojowicę. Dobrostan stada jest priorytetem” – mówi Łukasz Rykowski.
Nowoczesne materace wodne dla krów dojnych, które znajdują się w oborze Państwa Rykowskich, mają za zadanie zapewnić zwierzętom optymalny komfort w strefie legowiska. Warstwa wody znajdująca się pomiędzy krową a podłożem sprawia, że na ciało zwierzęcia nie jest wywierany żaden nacisk. Materac dostosowuje się do jej ciężaru, co wpływa na zmniejszenie występowania problemów ze stawami.
Instalacja wentylacji sterowanej przez stację pogodową, na którą zdecydowali się gospodarze, pozwoli im na precyzyjne i optymalne dostosowanie warunków temperaturowych oraz wilgotnościowych wewnątrz obory, a to z pewnością przyczyni się do komfortu stada. Na uwagę zasługuje również rozwiązanie, jakim jest nacięcie posadzki, dzięki któremu krowy zyskują lepszą przyczepność racic do podłoża, stabilność i wygodę w poruszaniu się po obiekcie.
Innowacyjni w województwie
Do nowatorskich rozwiązań technologicznych, które gospodarze zdecydowali się zastosować w nowym obiekcie, należą jedne z pierwszych w tej części województwa, roboty zasysające gnojowicę i rozładowujące ją do kanału zrzutowego oraz system rurowego transportu odchodów do zbiornika o pojemności 2,5 mln litrów. Roboty zapobiegające nagromadzeniu nieczystości na podłożu, w znacznym stopniu pozwalają zadbać i ułatwić higienę całego obiektu.
Inwestycja w nowoczesną, zautomatyzowaną oborę robotową w gospodarstwie Państwa Rykowskich jest nie tylko wyrazem otwartości i zaawansowania technologicznego, ale też strategicznym krokiem w kierunku zwiększenia konkurencyjności. Koszt inwestycji wyniósł około 5 mln złotych, a uruchomienie obiektu jest z pewnością ważnym wydarzeniem zwiastującym nową erę w hodowli bydła mlecznego.
Żywienie i współpraca
Doradcy De Heus wspierają Państwa Rykowskich od niemal 5 lat. Naszym celem jest pomoc w zapewnieniu zdrowia i dobrostanu zwierząt m.in. poprzez starannie opracowaną strategię żywieniową dla stada, aby gospodarze osiągali jak najlepsze wyniki produkcyjne. Hodowcy z Białowieżyna stawiają na sprawdzone korektory białkowe, mieszanki mineralno-witaminowe oraz pasze robotwe do rozdoju i laktacji. Korzystają również z naszego wsparcia w ramach programu RobotExpert do indywidualnej analizy i optymalizacji pracy robotów udojowych. Jesteśmy dumni, że staliśmy się zaufanym partnerem w procesie modernizacji kolejnego polskiego gospodarstwa.
Chcesz dołączyć do programu RobotExpert?
Skontaktuj się z naszymi doradcami ds. bydła!